logo-manobazar-2048x6021
0

سبد خرید شما خالی است

ورود و عضویت

7 نوع آدامس که باید بشناسید

علیرضا بهرامیان
09 ژانویه 2022
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
انواع آدامس

مقدمه

انواع آدامس ها از زمان های قدیم تاکنون در سراسر جهان برای تمیز کردن دهان و تازه کردن تنفس مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین آدامس می تواند وسیله مناسبی برای کاهش اثرات ضد پلاک و ضد پوسیدگی در دندان ها باشد. از نظر لکه خارجی، نشان داده شده  که جویدن آدامس مقداری از لکه های مرتبط با استفاده از کلرهگزیدین را کاهش می دهد.

از همین رو مرکز خرید من و بازار در راستای مقالات آموزش خرید خود اینبار به انواع آدامس ها پرداخته که پبشنهاد می کنم مطالعه آن را از دست ندهید.

انواع آدامس

جویدن آدامس لذتی است که همه آن را تجربه کرده اند. ترکیب آدامس از شیرین کننده ها و عوامل طعم دهنده تشکیل شده است. پوشش آدامس ممکن است به عنوان مثال از شیرین کننده ها، عوامل طعم دهنده، عوامل رنگی و اسیدهای میوه تشکیل شده باشد. در ساخت آدامس، پایه آدامس را در مخلوط کن با حرارت ذوب می کنند و سپس سایر مواد را به آرامی اضافه کرده و ورز می دهند تا جرم به فرم های قوام برسد.

انواع آدامس های قدیمی

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از مردم اروپای شمالی 9000 سال پیش قیر پوست درخت غان را می‌جویدند که احتمالاً برای لذت بردن و همچنین اهداف دارویی، مانند تسکین دندان درد این کار را انجام می دادند. آزتک ها نیز از چیکل استفاده می کردند و حتی قوانینی در مورد مقبولیت اجتماعی آن داشتند که فقط کودکان و زنان مجرد مجاز به جویدن آن در ملاء عام بودند. جالب اینجاست که زنان متاهل و زنان بیوه می توانستند آن را به طور خصوصی بجوند تا نفس خود را تازه کنند.

شکل تجاری سازی انواع آدامس خارجی

اما مدرن‌سازی و تجاری‌سازی این محصول عمدتاً در ایالات متحده انجام شد. در سال 1848، جان بی کرتیس اولین آدامس تجاری به نام آدامس صنوبر خالص ایالت مین را ساخت و فروخت. به این ترتیب، غرب صنعتی که آدامس درختان را فراموش کرده بود، آدامس را دوباره کشف کرد.

 در حدود سال 1850 یک صمغ ساخته شده از موم پارافین، که یک فرآورده نفتی است، ساخته شد و به زودی از صمغ صنوبر محبوبیتش فراتر رفت. برای شیرین کردن این آدامس‌های اولیه، جونده اغلب از یک بشقاب پودر قند استفاده می‌کرد که برای حفظ شیرینی آن، مکررا آدامس را در آن فرو می‌کردند. ویلیام سمپل در 28 دسامبر 1869 یک حق اختراع اولیه در مورد آدامس به شماره 98304 ثبت کرد.

انواع آدامس مدرن

آدامس مدرن برای اولین بار در دهه 1860 ساخته شد، زمانی که چیکل توسط رئیس جمهور سابق، ژنرال آنتونیو لوپز دسانتا آنا، رئیس جمهور سابق مکزیک به نیویورک آورده شد و در آنجا آن را برای استفاده به عنوان جایگزین لاستیک به توماس آدامز داد. چیکل به عنوان جایگزینی برای لاستیک موفق نشد، بلکه به عنوان یک آدامس موفق شد که به صورت نوار بریده شده و در سال 1871 به عنوان آدامس نیویورکی آدامز به بازار عرضه شد.

آمریکایی ها آدامس را در جنگ جهانی دوم به عنوان جیره عرضه کرده و با مردم محلی مبادله می کردند، که از این طریق محبوبیت جهانی پیدا کرد.

7 نوع از انواع آدامس ها که باید بشناسید

انواع مختلفی از آدامس های جویدن برای بهداشت دهان و دندان طراحی شده اند. همچنین انواع مختلفی از آدامس های جویدن مانند: آدامس آنتی اکسیدان، آدامس دندان، رژیم غذایی، آدامس انرژی، آدامس خنک کننده، آدامس های گیاهی و آدامس ویتامین وجود دارد.

محبوب ترین طعم ها عبارتند از: ​​نعناع، ​​نخود فرنگی، زمستان، دارچین، شیرین بیان، سیب ترش، گیلاس، انگور، نارنجی، هندوانه، توت فرنگی، لیمو، زغال اخته …

امروزه آدامس در اشکال و طعم های مختلف به فروش می رسد و انواع اساسی آدامس ها عبارتند از:

#1انواع آدامس : آدامس حبابی 

آدامس حبابی نه تنها بوی بد دهان را می پوشاند، بلکه به دلیل فعالیت ضد باکتریایی خود که با بوی بد دهان مرتبط است به از بین بردن باکتری ها نیز کمک می کند. این محصولات همچنین حس رطوبت و طراوت دهان را پس از مصرف ایجاد می کنند به شاداب نگه داشتن روحیه کمک می کند و تنش را هنگام جویدن آدامس حباب دار یا آدامس کاهش می دهد.

تفاوت بین آدامس معمولی و آدامس حباب در توانایی ایجاد حباب است. هر دو آدامس حباب دار و آدامس معمولی به طور معمول شیرین می شوند و بسیاری از شرکت ها نوعی طعم دهنده را به آدامس خود اضافه می کنند. با این حال، می توان طعم های دیگری مانند هندوانه و شیرین بیان را پیدا کرد. معمولاً طعم‌های حباب‌دار متفاوتی وجود دارد، مانند توت‌فرنگی، بلوبری یا انگور.

#2انواع آدامس : آدامس تغییر طعم 

آدامسی که تجربه تغییر طعم را فراهم می کند، ممکن است با ارائه یا آزاد کردن دو طعم متضاد در زمان های مختلف تهیه شود. با انتخاب مواد کپسوله‌سازی که ویژگی‌های متفاوتی دارند، می‌توان به پروفایل آزادسازی طعم مطلوب دست یافت. طعم محصور شده ممکن است با مواد کپسوله نامحلول در آب از جمله پلیمرهای وینیل، پلی استرها، موم ها، صمغ ها، پروتئین ها یا مشتقات آنها تهیه شود. در طول فرآیند جویدن صمغ، طعم مایع از ماتریکس آدامس به بزاق تقسیم می شود و طعم اولیه را فراهم می کند. این رویداد با سرعت انتشار نسبتاً کندتر طعم از کپسولاسیون نامحلول در آب دنبال می‌شود که طعم ثانویه را فراهم می‌کند.

#3انواع آدامس : آدامس های بدون قند (SFCG)

پایه آدامس با شکر و شربت ذرت شیرین می شود. برای آدامس های بدون قند، آسپارتام، مانیتول و سوربیتول جایگزین شکر و شربت ذرت می شوند.

استفاده از SFCG به عنوان بخشی از ارتقای سلامت ممکن است برای برخی از مصرف کنندگان عجیب باشد. فقط آنهایی که بیشتر به سلامتی توجه دارند شروع به استفاده از SFCG و محصولات مرتبط با آن به عنوان وسیله ای برای بهبود سلامت دندان کردند.. علاوه بر کودکان و بزرگسالان جوان، افراد مسن نیز می توانند از استفاده همیشگی از SFCG بهره مند شوند. این آدامس ممکن است خطر پوسیدگی سطح ریشه را کاهش دهد چون قند کمتری در بدنه خود دارد.

#4انواع آدامس : آدامس های حاوی فلوراید

آدامس های حاوی فلوراید در بزاق، کاربرد موضعی مکرر سطوح پایین فلوراید را فراهم می‌کند، افزایش سطح فلوراید بزاق را طولانی‌تر می‌کند و به طور همزمان سرعت جریان بزاق را تحریک می‌کند، که به نوبه خود باعث بازسازی مجدد مواد معدنی، پاکسازی لایه‌های پوسیدگی زا و افزایش مقدار بزاق می‌شود. ترکیبی که بیشتر در محصولات صمغی استفاده می شود.

#5انواع آدامس : آدامس عملکردی 

 آدامس عملکردی آدامس آدامس است که دارای یک عملکرد عملی است که به آن متصل است، مانند آدامس جویدن با ویتامین ها و مواد معدنی یا چیز دیگری به بدن.

#6انواع آدامس : آدامس دارویی 

آدامس دارویی، آدامس جویدن با هدف معرفی مواد دارویی به جریان خون سریعتر از قرص است. این آدامس شاید برای کسانی که میانه خوبی با مصرف برخی داروها ندارند و به خصوص بچه ها می تواند گزینه ایده آلی باشد.

#7انواع آدامس : آدامس نیکوتین 

آدامس جویدن نیکوتین برای افرادی که سعی دارند سیگار را ترک کنند طراحی شده است. این آدامس حاوی مقدار کمی نیکوتین است. ایده این است که به چیزی سیگاری بپردازید، علاوه بر نگه داشتن یک سیگار در دهان خود.

نتیجه گیری

انتخاب آدامس به دو مدل ( جهت استفاده پزشکی و سلیقه ای) معمول است که در این بررسی ها نشان می دهد انتخاب های مبتنی بر سیلقه بیشتر از پزشکی در بین عامه رواج دارد. بنابراین شناخت دقیق و درست این نوع محصولات می تواند در انتخاب و استفاده شما تاثیر مستقیمی داشته باشد. یادآور می شود، چنانچه در صورت این مطالعه این مقاله پاسخگوی سوالات شما نبود، می توانید با کارشناسان ما در من و بازار گفتگو کنید، یا سوالات خود را زیر همین مطلب درج نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ویژگی های نوتلا اصل - من و بازار

خرید نوتلا اصل Nutella

در خرید نوتلا Nutella به جنبه های مختلف دقت کنید، تاریخ انقضا ، بارکد، درپوش پلمپ و رنگ آن، کشور سازنده و … از جمله مواد مهم است

blog manobazar
23 سپتامبر 2023
راهنمای خرید خرما خاصویی - من و بازار

راهنمای خرید خرما خاصویی+ خواص و فواید مصرف آن

خرما خاصویی یکی از مشهورترین انواع خرماهای تولیدی در کشورمان است که با کیفیت‌ترین نوع آن در استان بوشهر کشت می‌شود.

blog manobazar
30 سپتامبر 2022
برند نوتروژینا - من و بازار

برند نوتروژینا Neutrogena و 5 محصول پرفروش

برند نوتروژینا یکی از محبوب‌ترین و معتبر‌ترین برند‌های جهانی است که در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت دارد و محصولات متنوعی را تولید و عرضه کرده است.

blog manobazar
20 ژانویه 2023
preloader