logo-manobazar-2048x6021
0

سبد خرید شما خالی است

ورود و عضویت

9 شوینده که نیاز هر خانه است

علیرضا بهرامیان
22 ژانویه 2022
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
انواع شوینده

مقدمه

انواع شوینده ها برای از بین بردن کثیفی بسیار موثر هستند؟ با تحقیق روی شوینده ها می توان فهمید که بازار امروز پر از انواع مختلفی از مواد شوینده است که می تواند نیازهای شما را به خوبی برآورده کند. اما از نیازهای لباسشویی گرفته تا ترجیحات خانواده شما می تواند یک بُعد شخصی پیدا کند که به همین منظور فروشگاه بزرگ من و بازار در راستای تکریم حقوق مشتری سعی کرده در معرفی انواه شوینده ها آنچه لازم است را با شما به اشتراک بگذارد.

مواد شوینده چیست؟

مواد شوینده متداول‌ترین ماده تمیزکننده پارچه‌ای است که به صورت پودر یا مایع در ماشین لباسشویی قرار می گیرد. آنها خاک و خاک را معلق می کنند، حل می کنند یا از پارچه جدا می کنند تا دوباره روی سطح پارچه رسوب نکنند و در آب معلق بماند. یادآور می شود که آنها را معمولا شوینده های مصنوعی نیز می نامند، زیرا امروزه بیشتر شوینده ها از مواد شیمیایی ساخته می شوند و حاوی عوامل مرطوب کننده و امولسیفایرها، نمک های سولفات یا سولفونات هستند.

یک شوینده خوب باید به راحتی لکه ها را از روی لباس شما پاک کند، آنها را تمیز و تازه به نظر برساند.

اجزای تشکیل دهنده مواد شوینده

مواد شوینده از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است

  • آنزیم ها: آنها به راحتی به از بین بردن لکه های پروتئینی مانند خون، تخم مرغ و غیره کمک می کنند.
  • سورفکتانت ها: آنها به حل موثرتر مواد شوینده کمک می کنند، ذرات کثیفی را از بین می برند و آن را در آب معلق می کنند تا زمانی که شسته شود.
  • روشن کننده های نوری: به سفید شدن لباس ها کمک می کنند.
  • پلیمرها: آنها کثیفی را به دام می اندازند و از رسوب مجدد آن روی لباس جلوگیری می کنند.
  • نگهدارنده ها: به افزایش ماندگاری مواد شوینده کمک می کنند.

اثربخشی یک شوینده به ترکیب اجزای شیمیایی فوق الذکر بستگی دارد. با کمک این مواد، شوینده ها باید بتوانند به طور موثر کثیفی یا لکه را از روی لباس شما پاک کنند، بدون اینکه روی پارچه تأثیر بگذارند.

انواع مواد شوینده و کاربرد آنها

بر اساس گفته محققان، عموما شوینده‌های پودری موثرتر از شوینده‌های مایع هستند، اما شوینده‌های مایع روی پارچه ملایم‌تر و برای تمیز کردن لباس‌های کمی کثیف بهترین گزینه محسوب می شوند. از همین رو برای شناخت بهتر در اینجا انواع شوینده ها به همراه نحوه کارکردشان را به شما معرفی کرده ایم تا بتوانید با آگاهی کامل موارد مورد نیاز خود را تهیه کنید:

#1 انواع شوینده ها: پودر شوینده دستی

این ماده به گونه ای طراحی شده است که بیش از هر نوع شوینده دیگری کف تولید می کند. همچنین در مقایسه با ماشین لباسشویی به از بین بردن لکه ها بدون تکان دادن زیاد کمک می کند. البته برای شستشوی ماشینی کارایی چندانی ندارد، زیرا باعث تولید کف بیش از حد می شود که در نهایت می تواند به دستگاه آسیب برساند.

#2 انواع شوینده ها: پودر شوینده

معمولاً مقرون به صرفه تر از شوینده مایع است و ماندگاری بهتری دارد. برای مناطقی با آب سخت تصفیه نشده گزینه خوبی است. تثبیت کننده های موجود در شوینده های پودری به حفظ توانایی ساخت آنزیم ها و کف کمک می کند. ایده آل برای شستشوی منظم و به از بین بردن لکه های روزمره و کثیفی های روی فرش کمک می کند. اگر اکثر وسایل شستشوی خانواده شما دارای لکه هایی در فضای باز از چمن یا گل هستند، یک انتخاب عالی است.

  • سفید کننده موجود در پودر شوینده به روشن و تمیز نگه داشتن لباس های نخی سفید کمک می کند.
  • مواد شوینده پودری باید در محل خشک نگهداری شوند. آنها به طور موثر در چرخه های آب در دمای پایین حل نمی شوند و در صورت عدم شستشوی مناسب می توانند بر روی پارچه ها باقی بمانند.

#3 انواع شوینده ها: صابون ها

صابون یک ماده پاک کننده زیست تخریب پذیر (نمک های اسید چرب) است که از ترکیب چربی ها (حیوانی یا گیاهی) با لیمو (هیدروکسید سدیم) ساخته می شود. صابون رسوبی روی لباس ایجاد می کند، به خصوص با آب سخت. زمانی که فقط به آب سخت (با نمک های محلول کلسیم، منیزیو) دسترسی دارید. صابون به اندازه مواد شوینده موثر نیست، به خصوص با پارچه های مصنوعی مانند پلی استر، نایلون، اسپندکس و اکریلیک. و برای استفاده در ماشین لباسشویی بدلیل وجود خاک مناسب نیست.

اگر در حال شستن و آبکشی با دست هستید، می توان با آبکشی های زیادی، کف را از بین برد. بنابراین اگر حواس تان به محیط زیست است و کمی کار اضافی برایتان مهم نیست، می توانید لباس ها را با صابون بشویید.

#4 انواع شوینده ها: سفید کننده

به طور کلی دو نوع سفید کننده وجود دارد:

  1. سفید کننده کلر : و می تواند لباس ها را بسیار موثر سفید کند اما می تواند الیاف پارچه را ضعیف کند. بنابراین قرار نیست از سفید کننده کلر روی پارچه های پروتئینی مانند ابریشم، پشم یا روی لیکرا، اسپندکس، الاستیک استفاده کنید.
  2. سفید کننده اکسیژن : سفید کننده اکسیژن ایمن رنگ است و روی الیاف پارچه ملایم تر است. در اینجا درباره استفاده از سفید کننده بیشتر بدانید.

#5 انواع شوینده ها: مایع لباسشویی

مایع لباسشویی به عنوان افزودنی به مواد شوینده برای بهبود عملکرد مواد شوینده اضافه می شود. آنها به از بین بردن بهتر لکه ها کمک می کنند و رنگ لباس را روشن می کنند. همچنین ممکن است خاصیت نرم کنندگی آب داشته باشند.گران است اما استفاده از آن آسان است و به سرعت حل می شود، حتی در چرخه های آب با دمای پایینو به دلیل ماهیت مایع آن، می تواند به عنوان یک پیش درمان لکه های لکه ای نیز عمل کند.

به حفظ رنگ های روشن لباس ها کمک می کند و در عین حال لکه ها را بدون تأثیر بر رنگ پارچه از بین می برد.برای از بین بردن لکه های مواد غذایی، روغن یا چربی مفید است زیرا به الیاف پارچه نفوذ می کند تا لکه را از بین ببرد.

#6 انواع شوینده ها: پاک کننده های لکه

لکه برها لکه ها را هدف قرار می دهند و معمولاً قبل از شستشو به عنوان لکه برها استفاده می شوند. آنها ممکن است ترکیبی از مواد شوینده، الکل ها، الکل های معدنی و آنزیم ها باشند و به طور موثر در از بین بردن لکه بدون محو شدن رنگ ها عمل کنند.

#7 انواع شوینده ها: روشن کننده های نوری

اینها مواد افزودنی هستند که سفیدی ها را سفیدتر نشان می دهند. آنها نور فرابنفش خورشید یا وسایل فلورسنت را جذب می کنند و به صورت نور آبی ساطع می کنند. ممکن است قبلاً به مواد شوینده شما اضافه شده باشند. می توانید از عوامل آبی در یک شستشوی نهایی جداگانه استفاده کنید تا اثر مشابهی داشته باشید.

#8 انواع شوینده ها:  نرم کننده پارچه

پس از شستن لباس ها حالت خش دار به خود می گیرند که اگر این کار را دوست ندارید می توانید نرم کننده های پارچه را به آب اضافه کنید. آنها لباس های شما را با یک روان کننده مومی می پوشانند که نرمی خاصی به آنها می بخشد.

نرم کننده های پارچه  همچنین اجازه نمی دهند لباس ها با یکدیگر گره بخورند و نیز چین و چروک را کاهش می دهند. حوله ها پف دار، ملحفه های تخت نرم، و بلوزهای شما تقریباً بدون چروک بیرون می آیند.

#9 انواع شوینده ها: شامپو

شامپو مو برای شستن لباس توسط بسیاری از افراد استفاده می شود، به ویژه برای شستن الیاف طبیعی اما همه شامپوها به عنوان پاک کننده موثر نیستند و برخی حتی ممکن است مضر باشند. آنها ممکن است دارای موادی باشند که برای الیاف پارچه مناسب نیستند. از خرید شامپو با مواد اضافی مانند حالت دهنده روغن و غیره خودداری کنید.

شما باید به دنبال موادی مانند اسید لوریک، اسید میریستیک، اسید پالمیتیک و اسید استئاریک در شامپو خود باشید تا به عنوان یک پاک کننده خوب برای لباس ها موثر باشد.

2 پاسخ به “9 شوینده که نیاز هر خانه است”

  1. […] دیگر از مواد شوینده که در منازل استفاده زیادی دارد شوینده های سطوح هستند. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کرم آبرسان Hydrating Cream - من و بازار

بهترین کرم آبرسان: انتخاب محصولی کارآمد برای مراقبت از پوست

انتخاب بهترین کرم آبرسان به ویژگی های پوستی شما مرتبط است. در این مقاله سعی می‌کنیم تا به شما در انتخاب آبرسانی خوب و با کیفیت کمک کنیم.

blog manobazar
18 نوامبر 2023
راهنمای خرید قهوه لاوازا lavazza - من و بازار

راهنمای خرید قهوه لاوازا و 10 محصول برتر؛ برندی از ایتالیا

خرید قهوه لاوازا و اسپرسو شاید برای برخی از افراد تجربه ساده‌ای نباشد، مگر اینکه از قبل اطلاعات لازم را در این زمینه داشته باشند.

blog manobazar
29 جولای 2022
راهنمای خرید خمیردندان سنسوداین - من و بازار

دلایلی برای انتخاب و خرید خمیردندان سنسوداین

خرید خمیردندان سنسوداین Sensodyne و سایر خمیردندان‌ها روشی است تا دندان‌های سالم‌تری داشته باشید و از مشکلات خرابی دندان‌ها جلوگیری کنید.

blog manobazar
05 آگوست 2022
preloader