logo-manobazar-2048x6021
0

سبد خرید شما خالی است

ورود و عضویت

6 جواب که درمان میخچه و پینه را آسان می کند

علیرضا بهرامیان
05 دسامبر 2021
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
پینه چیست

مقدمه

میخچه و پینه چیست ؟ علت پینه کف دست چیست ؟ به طور کلی باید گفت که از اصطکاک مکرر، مالش یا تحریک و فشار روی پوست ، میخچه و پینه ایجاد می شود و شایع ترین علت پینه نیز انتخاب کفش های نادرست که پا را تحت فشار قرار می دهد. البته با کمی توجه و مراقبت می توان از اکثر موارد میخچه یا پینه پیشگیری کرد. اما برای توجه و مراقبت نیاز مبرم داریم که آن را بشناسیم.

از همین رو من و بازار که یکی از فروشگاه های مدرن در حوزه سلامتی و بهداشت است این بار به میخچه و پینه چیست پرداخته تا شما با آگاهی کامل از انواع کرم ها و پماد ها جهت رفع این معضل استفاده کنید. بنابراین پیشنهاد می کنم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

میخچه و پینه چیست؟

میخچه و پینه تجمعی از نواحی سخت و ضخیم پوست هستند. اگرچه این مناطق سفت شده پوست می توانند در هر جایی از بدن شما ایجاد شوند، اما معمولا آنها را روی پاها، دست ها یا انگشتان خود می بینید.

#1 انواع میخچه

میخچه ها معمولا کوچک و گرد هستند. به احتمال زیاد میخچه ها را در قسمت بالایی یا کناره های انگشتان پا مشاهده می کنید. البته چند نوع میخچه وجود دارد در زیر پرداخت شده است.

 • میخچه های سخت: این ها در نواحی کوچک و سفت و متراکم پوست هستند که معمولا در ناحیه بزرگتری از پوست ضخیم هستند. میخچه های سخت معمولا در بالای انگشتان پا و مناطقی که فشار استخوان روی پوست وجود دارد، ایجاد می شوند.
 • میخچه های نرم: این میخچه ها، سفید/خاکستری هستند و بافت نرم تر و لاستیکی دارند. میخچه های نرم بین انگشتان پا ظاهر می شوند.
 • میخچه های بذری: این میخچه ها کوچک هستند و معمولا در کف پا ایجاد می شوند.

#2 انواع پینه ها

پینه ها تکه های سخت و ضخیم پوست هستند. در مقایسه با میخچه ها، پینه ها بزرگتر هستند و شکل نامنظم تری دارند. شما به احتمال زیاد پینه هایی را در پایین پای خود در نواحی استخوانی که وزن شما را تحمل میکنند، پاشنه پا، انگشت شصت پا، توپی پای خود و در امتداد کنار پای خود مشاهده می کنید. البته درجاتی از تشکیل پینه در کف پای شما طبیعی است. همچنین پینه  روی دست ها دیده می شود. به عنوان مثال، در جایی که اصطکاک یا مالش مکرر وجود دارد، پینه ایجاد می شود. مانند :

 • نوک انگشتان نوازندگان گیتار
 • دستان ژیمناستیک ها
 • وزنه برداران
 • صنعتگران
 • کارگران
 • و …

#1 پینه چیست : میخچه و پینه چگونه تشکیل می شوند؟

میخچه و پینه از اصطکاک مکرر، مالش یا تحریک و فشار روی پوست ایجاد می شوند. میخچه و پینه معمولا در نواحی استخوانی یا برجسته پا ایجاد می شوند. روی دست ها(به احتمال زیاد پینه ها) در مناطقی که مالش مداوم روی پوست وجود دارد، تشکیل می شوند. لایه های سفت شده پوست میخچه و پینه در واقع راه بدن شما برای محافظت از پوست زیرین در برابر تحریک و فشار است.

#2 پینه چیست : چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به میخچه یا پینه هستند؟

اگر شما قبلا شرایط پزشکی داشته اید که تراز طبیعی استخوان های پا را تغییر داده است، به عنوان مثال ، آرتریت در پا، بونیون،خار استخوان یا انگشت چکشی ، بیشتر در معرض ابتلا به انواع پینه پا و دست هستید. همچنین شما یک یا چند مورد از دلایل ایجاد میخچه و پینه را دارید که در این ادامه مورد بحث قرار گرفته است.

 • بدون جوراب راه می روید.
 • کفش هایی می پوشید که برای پای شما خیلی باریک است.
 • سیگار می کشید.

#3 پینه چیست : آیا میخچه و پینه درد دارد؟

میخچه و پینه ممکن است دردناک باشند یا نباشند. برخی از میخچه ها و پینه ها ممکن است در ابتدا دردناک نباشند، اما با ضخیم شدن آنها به مرور زمان دردناک می شوند. نواحی برجسته پوست – به خصوص میخچه – می تواند حساس به لمس یا فشار باشد. همچنین پینه ها نسبت به پوست معمولی اطراف آن حساسیت کمتری نسبت به لمس دارند. گاهی اوقات ترک هایی (به نام فیسور) در پینه ایجاد می شود. شقاق می تواند دردناک باشد. لازم به ذکر است که اگر میخچه یا پینه عفونی شده داشته باشید، احتمالاً احساس درد یا حداقل ناراحتی خواهید داشت.

#4 پینه چیست : عوارض ناشی از میخچه و پینه چیست؟

میخچه ها و پینه های درمان نشده (یا ناموفق) ممکن است از نظر اندازه بزرگتر شوند تا زمانی که در وهله اول علت رشد آنها را برطرف نکنید. میخچه یا پینه ممکن است عفونی شوند. این موضوع می تواند دردناک باشد و راه رفتن را دشوار کند. ممکن است نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی داشته باشید.

#5 پینه چیست : محتمل ترین دلایل ایجاد میخچه و پینه چیست؟

کفش هایی که به درستی انتخاب نمی شوند. این شایع ترین علت ایجاد میخچه در بالای پا است. کفش‌هایی که خیلی تنگ هستند یا دارای قسمت‌هایی هستند که روی پوست شما ساییده می‌شوند، باعث برش، اصطکاک و فشار می‌شوند. همیچنین زنانی که اغلب کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشند، معمولاً در اثر فشار رو به پایین روی این ناحیه هنگام راه رفتن، پینه‌هایی روی توپ‌های پای خود ایجاد می‌کنند. میخچه و پینه علل بسیاری دارند. اما در اینجا به شایعترین های آن اشاره می کنیم

 • ایستادن، راه رفتن یا دویدن برای مدت طولانی.
 • سرگرمی های فیزیکی، فعالیت های ورزشی یا کار که به پاهای شما فشار می آورد.
 • پابرهنه راه رفتن
 • نپوشیدن جوراب با کفش
 • داشتن جوراب و یا آستر کفش که هنگام کفش در زیر پای شما لیز می خورد.
 • راه رفتن با وضعیت نامناسب – راه رفتن بیش از حد سنگین روی لبه داخلی یا خارجی پای خود.
 • سرگرمی های فیزیکی، فعالیت های ورزشی یا کار که باعث اصطکاک مکرر در ناحیه ای از پوست دست یا انگشتان شما می شود.
 • ناهنجاری های ساختاری پا یا تغییر شکل بیومکانیک (انگشت چکشی، بونیون های خیاط، بدشکلی از بدو تولد).

#6 پینه چیست :محتمل ترین علائم میخچه و پینه چیست؟

اگرچه نمی توان به قطعیت گفت که علائم میخچه و پینه چیست، اما نشانه های رایجی دارد که می توان آنها را به شکل زیر بیان نمود.

 • مناطق سفت شده پوست که در آن اصطکاک یا فشار مکرر روی پوست وجود دارد (میخچه و پینه).
 • برآمدگی کوچک، گرد و برجسته از پوست سفت شده که با پوست تحریک شده احاطه شده است (احتمالاً میخچه باشد).
 • لکه پوست ضخیم، سفت شده، بزرگ‌تر و معمولاً صاف‌تر (به احتمال زیاد کالوس است).
 • حساسیت کمتر به لمس نسبت به پوست اطراف (احتمال کالوس بیشتر).
 • ناحیه برآمده برآمدگی ممکن است دردناک باشد یا باعث ناراحتی شود (احتمالاً میخچه باشد).
 • درد، قرمزی، تاول.

نتیجه گیری

مراقبت از پوست یکی از اصلی ترین راه های درمان میخچه و پینه است. اما آنچه مهم است پیشگیری کردن از بروز چنین مواردی است که شاید در نگاه اول نگرانی به وجود نیاورد، اما زیبایی جسمی انسان را تحت شعاع قرار می دهد. همچنین یادآور می شود که بعضی از پینه ها به صورت رایج در قسمت هایی از بدن وجود دارند که نیاز به از بین بردن آن نیست. بنابراین زیاده روی نباید صورت گیرد.

کلام من و بازار

این فروشگاه به واسطه رسالت خود در مقاله ای با عنوان درمان پینه به این راه های درمان آن نیز پرداخته که می توانید از آن نیز بهره کافی را داشته باشبد. همچنین اگر در این زمینه سوالاتی داشتید می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید یا زیر همین مقاله کامنت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بفرمایید یه گاز فیبر-فیبر بخوریم- من و بازار

بفرمایید یک گاز فیبر : من 2 تا گاز می خوام

بفرمایید یه گاز فیبر اگر به دنبال سلامتی برای خود وخانواده‌تان هستید در رژیم غذایی روزانه حتما از فیبر استفاده […]

blog manobazar
05 آوریل 2021
راهنمای خرید قهوه استارباکس Starbucks - من و بازار

راهنمای خرید قهوه استارباکس Starbucks

برای انتخای بهترین محصول استارباکس راهنمای خرید قهوه استارباکس Starbucks را مطالعه کنید. جزییات دقیقی از محصولات این برند دریافت کنید.

blog manobazar
05 جولای 2022
طرز تهیه رنگینک خرما - من و بازار

طرز تهیه رنگینک خرما بسیار خوشمزه

با آموزش طرز تهیه رنگینک خرما می‌توانید این دسر فوق‌العاده را به راحتی آماده کنید. این دسر حاوی موادی از جمله خرما، آرد، گردو … است که بسیار مقوی است.

blog manobazar
19 سپتامبر 2022
preloader